Domov > Klasické spoločnosti

Brussels Airlines je belgická najväčšia aerolinka so sídlom v Bruseli (Brussels Intl. Airport) a je dcérskou spoločnosťou Lufthansy. Prevádzkuje lety do 66 destinácii v 20 krajinách Európy ale aj diaľkové lety do východnej, strednej a západnej Afriky.  Brussels Airlines vznikla po spojení s SN Brussels Airlines (SNBA) a Virgin Express, ktoré sa uskutočnilo  31. marca 2006. Dňa 7. novembra 2006, bol nový názov, Brussels Airlines, oznámený  na tlačovej konferencii na letisku v Bruseli. Brussels Airlines tak začala svoju činnosť dňa 25. marca 2007. Hneď o rok neskôr v septembri získala 45 % akcií Brussels Airlines nemecká Lufthansa s tým, že zvyšných 55 % bude mať právo odkúpiť v roku 2011. V roku 2009 sa Brussels Airlines najskôr dohodli na zdieľaní kódov (codeshare) na letoch do Nemecka s Lufthansou, načo vstúpili do zoskupenia Star Alliance. Ešte v tom roku Brussels Airlines začali podporovať spoločný vernostný program Miles & More, v ktorých pasažieri zbierajú body – odlietané míle. V roku 2009 prepravila aerolinka Brussels Airlines 4,7 miliónov cestujúcich a ich letka sa v roku 2011 skladala z 51 lietadiel.
 
Flotila spoločnosti má netradične pestré zloženie. Zastúpenie v nej má francúzsky letecký výrobca Airbus (A319/320 a A330), britská spoločnosť BAE (Avro RJ85/RJ100), americký výrobca lietadiel Boeing (B737-400), kanadská firma Bombardier (Dash 8 Q400) a brazílsky Embraer (ERJ 145).
 
Brussels Arilines ponúka na európskych trasách tri typy leteniek: b.flex economy+, b.light economy, a b.business (business class). Najvyššia trieda b.business ponúka plný servis na letoch po Európe. Zahŕňa napríklad prvotriedne jedlo, šampanské zdarma a plnú flexibilitu. Na stredné trate a diaľkové lety (Afrika, New York, a Tel Aviv) ponúka Brussels Airlines bežnú ekonomiku a obchodné triedy.
 
Zaujímavosťou je, že pôvodné logo spoločnosti v tvare písmena „b“ sa skladalo z trinástich bodiek. Avšak na podnet poverčivých cestujúcich sa logo zmenilo a v novom už nájdeme bodiek štrnásť.J