Domov > Klasické spoločnosti

Sam Air je slovenská charterová letecká spoločnosť so sídlom v Bratislave. Spoločnosť má hlavnú základňu na letisku M. R. Štefánika v Bratislave. Nejde však o ďalšiu leteckú spoločnosť, ale iba nový názov bývalej Central Charter Airlines Slovakia, slovenskej dcéry ostravského charterového dopravcu, ktorá vznikla vlani na začiatku letnej dovolenkárskej sezóny. V júli CCA Slovakia na znak nových vlastníckych pomerov zmenila názov na Sayegh Aviation Europe a patrí do širokého portfólia Sayegh Group z Šardžá v Spojených arabských emirátoch. Sayegh Aviation Group pozostáva z Al-Sayegh Airlines (3x Boeing 747-300, Sharjah) a Kyrgyzstan Air Company.

Nakoľko Sam Air v letnej sezóne 2011 neprevádzkovala žiadne vlastné lietadlo, na svojich charterových letoch využíva jednak Boeing 737-300 spoločnosti AirExplore (OM-BEX), ako aj oba Boeingy českej spoločnosti Czech Charter Airlines B737-300 (OK-CCA) a B737-400 (OK-CCB).

Koncom roku 2011 sa však situácia zmenila a spoločnosť Sam air získala B737-400 registrácie OM-SAA, bývalý stroj novozélandskej dcéry Qantasu, spoločnosti Jetconnect (ZK-JTR). Rok výroby 1992. Flotilu spoločnosti Sam Air (Sayegh Aviation Europe) budú v budúcnosti tvoriť tri lietadlá typu Boeing 737-400 bázované na bratislavskom letisku.

V letnej sezóne 2011 (máj – september) Sam Air prevádzkoval charterové lety z Bratislavy do 12 destinácií: Antalya, Burgas, Heraklion, Hurghada, Karpathos, Kos, Monastir, Oujda, Patras, Rhodos, Taba, Zakynthos. Ďalej z Košíc do Hurghady a na Zakynthos . Zo Sliača do Burgasu a Z Budapešti na ostrovy Karpathos a Zakynthos.