Domov > Nízkonakladovky

Norwegian Air Shuttle sú škandinávske druhé najväčšie aerolinky a štvrté najväčšie aerolinky v Európe vôbec. Svoju hlavnú základňu majú na letisku ďalšie základne sa nachádzajú v Bergen, Trondheim, Stavanger a Sandefjord. Společnosť Norwegian Air Shuttle bola založená v roku 1993 a svoje sídlo má vo Fornebu neďaleko Osla. Norwegian Air Shuttle zatiaľ nie je členom žiadnej leteckej aliancie.

Aerolinky Norwegian Air Shuttle zaisťujú pravidelné aj charterove lety. Celkom spoločnosť ponúka 238 trás do 95 destinácií v 27 krajinách na troch kontinentoch. Najdlhšia trasa je z Osla do Dubaja a je to druhá najdlhšia trasa obsluhovaná Boeingom 737 na svete so vzdialenosťou 5,133 kilometrov. V Roku 2011 prepravili 15.7 milióna ľudí a ich obrat presiahol 10,5 mld. nórskych korún.

K januáru 2012 spoločnosť prevádzkovala 63 lietadiel, všetky priemerným vekom 6 rokov a každým rokom pribúda približne 10 nových strojov. Lietadlá sú ľahko rozpoznateľné pre ich výraznú kombináciu farieb. Biely trup je doplnený červeným nosom a skicami známych osobností na chvostovej ploche.

25. januára oznámila spoločnosť rekordnú objednávku na nové lietadla od firmy Boeing a aj firmy Airbus. Celkovo sa jedná o 222 lietadiel za 127 mld. nórskych korún. Konkrétne 100 kusov nového lietadla A320neo (New Engine Option) s predpokladaným rokom prvého vzletu 2016, kusov takisto B737MAX (2017) a 22 kusov B737-800. Súčasťou dohody je aj opcia na %ďalších 150 strojov. Objednávka v hodnote 11,5 mld. dolárov je pre Boeing najväčšou transakciou s ktoroukoľvek európskou spoločnosťou. Nákup nových a úsporných lietadiel je súčasťou firemnej stratégie. Spoločnosť v posledných štyroch rokoch postupne pokryla celú Európu a teraz plánuje aj lety za oceán. Nato im majú poslúžiť lietadla B787-8 dreamliner, na ktorých ma 6 pevných objednávok s opciou na ďalších 4-6.

V letnej sezóne 2012 začne Norwegian Air shuttle prvý krát operovať z územia konkrétne na linkách z Bratislavy do Kodane a Osla. 

30.9.2012. Nórska nízkonákladová spoločnosť Norwegian Air Shuttle získala od amerických úradov povolenie na lety do USA, o ktoré požiadala v máji tohto roku. Spoločnosť tak začína plniť svoje plány o d...
Spoločnosť Norwegian Air Shuttle ďalej pokračuje vo svojom rozvoji a tento týždeň oznámila tri nové diaľkové linky cez Atlantik. Od leta budúceho roku bude lietať z londýnskeho letiska Gatwick do New Yorku (JFK), Los Angeles (LAX) a Fo...