Domov > skrachované spoločnosti

je slovenská regionálna charterová letecká spoločnosť, prevádzkovaná spoločnosťou VIP Wings, a. s. so sídlom v Bratislave. Bola založená v marci roku 2009. Danube Wings sa zameriava na pravidelné linky na území Slovenska ( Košice – Bratislava) ako aj lety do Európy a hlavne letných destinácii ( Zadar, Rieka, Split, Dubrovník). V minulosti prevádzkovala pravidelné linky z Bratislavy do Bazileja, Bolone, Bruselu, Catanie, Manchestru, Popradu. Z Popradu do Bazileja, Bolone, Bruselu, Dublinu, Manchestru, Londýna, Varšavy a z Košíc do Milána.

Flotilu spoločnosti tvoria moderné a ekologické turbovrtuľové lietadla typu ATR 72-202, registrácií OM-VRA, OM-VRB, OM-VRC s kapacitou 70 resp. 72 pasažierov. Lietadlá ATR (Avions de Transport Regional) sú výsledkom taliansko-francúzskej spolupráce a v súčasnosti sa vyrábajú v dvoch verziách: kratšie lietadlo ATR 42 pre max. 50 cestujúcich a ATR 72 pre max. 74 cestujúcich.

Spoločnosť mala v minulosti tiež prenajaté jedno lietadlo typu Boeing 737-400 od Českých aerolinií, pričom išlo o takzvaný ACMI prenájom (Aircraft, Crew, Maintenance, Insurance – lietadlo, posádka, údržba, poistenie). Využívané bolo na lety do Veľkej Británie.

V roku 2009 prepravili viac ako 63 000 pasažierov. Za celý minulý rok to už bolo 86 900 pasažierov, čo bolo medziročne viac o 11,7 %. Za tri letné mesiace tohto roka prepravili aerolínie Danube Wings 31 340 cestujúcich. Počet ich pasažierov na sezónnych linkách do chorvátskeho Splitu, Zadaru, Dubrovníka a Rijeky dosiahol v lete 3 687 a medziročne stúpol o 9,8 %.

Za zmienku stojí aj to, že Danube Wings je najpresnejšia aerolinka na Slovensku. Až 97% letov odlieta na čas, čo znamená meškanie menšie ako 15 minút. 
 

Dňa 20.11.2013 spoločnosť pozastavila všetky svoje lety vrátane pravidelných liniek a ukončila činnosť. Dňa 16.7.2014 bol vydaný konkurz na návrh spoločnosti.


Jediný slovenský prepravca Danube Wings otvoril 14. mája 2012 svoju základňu na regionálnom letisku Dole-Jura vo východnom Francúzsku. Umiestnili sem podľa predpokladov lietadlo ATR72 registrácie OM-VRD spolu s dvomi kompletnými pos&aa...
 Súčasnú flotilu troch ATR 72-200 (OM-VRA, OM-VRB, OM-VRC) spoločnosti Danube Wings rozšírilo dňa 30.3.2012 ďalšie lietadlo rovnakého typu registrácie OM-VRD, ktoré pristálo na bratislavskom letisku M. R. Štefánika...